معرفي روستاي گردشگري رهورد

رهورد روستایی است سرسبز با آب و هوای کوهستانی که در 35 کیلومتری شمال غربی شهرستان قوچان واقع شده است

حضور استاندار -فرماندار- نماینده مجلس بر مزار شهدای روستا در حاشیه مسابقات کشتی باچوخه قهرمانی کشو

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت۱۳۹۲ساعت ۱۴:۱۹ بعد از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

نتایج نهمین دوره مسابقات کشتی با چوخه کشوری

نهمين دوره مسابقات کشتي باچوخه جام «سردار شهيد بابامحمد رستمي و شهداي بخش مرزي باجگيران، روز جمعه گذشته با شرکت ۱۴۰ کشتي گير از استان هاي خراسان شمالي، جنوبي، رضوي و کشتي گيراني از استان هاي تهران، البرز، مازندران و... با حضور بيش از ۳۰ هزار تماشاگر در گود طبيعي روستاي گردشگري و تاريخي «رهورد» که در حدود ۳۵ کيلومتري شمال شهر قوچان، در مسير محور ترانزيتي قوچان - باجگيران قرار دارد برگزار شد.

براي نهمين سال متوالي، چمن گود طبيعي اين روستا، از مدت ها قبل براي رقابت هاي ديدني و جذاب چوخه کاران آماده شده بود و روز جمعه گذشته سخاوتمندانه پذيراي يلان و قهرمانان چوخه شد تا بار ديگر عرصه اي براي رويارويي و پيکار مردانه کشتي گيران و جوانان برومند کشور و خطه پهلوان خيز خراسان رضوي باشد. مردم ميهمان نواز و خونگرم روستاي رهورد همچون هزاران تماشاگر مشتاق و خانواده هاي علاقه مند از مسابقات کشتي سنتي کهن و اصيل با چوخه با خوشرويي و مهرباني استقبال کردند.در اين رقابت ها، چوخه کاران در حضور تماشاگران بي شمار، پيشکسوتان و پهلوانان، مربيان، مسئولان کشوري، استاني و شهرستان پنجه در پنجه افکنده و جلوه هاي زيبا و جذابي از کشتي با چوخه را با اجراي فنوني چون، «لِنگ»، «يانباش»، «قل پيچ» و... به تماشا گذاشتند.از ساعات ابتدايي روز جمعه گذشته مردم با اشتياقي وصف ناپذير در ميدان رقابت تجمع کردند و جمعيتي متشکل از پير و جوان، زن و مرد، کودک و بزرگسال، شهري و روستايي، در گوشه و کنار تپه سرسبز و مشرف به گود و اطراف ميدان، نشسته و ايستاده با تشويق هاي پياپي و صلوات هاي محمدي و فريادهاي ياعلي مدد، بر شور و حال مسابقات افزوده بودند. گزارش حاکي است نواي سازهاي محلي «دهل» و «سرنا» نيز در لحظات اوج هر کشتي و اجراي فنون، حريفان را به تلاشي بيشتر وامي داشت و تشويق هواداران هر کشتي گير لحظه به لحظه زيادتر مي شد. رقابت ها در ۲ نوبت صبح و بعدازظهر در گود روستاي رهورد انجام شد و علاوه بر تماشاگران حلقه زده پيرامون گود، پيشکسوتان و مربيان، قهرمانان و پهلوانان ارزنده اي نيز مانند «پهلوان قربان محمد بهادري»، «رمضان شکفته»، «خدابخش عفت دار»، «عبدالعلي قنبري»، «سهراب سراب»، «سليمان زماني»، «محمد بهابسته»، «رضا حاتمي»، «حسين تقديسي»، «سيدمحمد زارع»، «مهدي عليزاده»، «برات زماني»، «مهرافروزيان»، «عليرضا رستمي» و... با حضور خود مايه دلگرمي کشتي گيران جوان و اهميت هر چه بيشترمسابقات شدند.

جناب آقای مهندس فرماندارمحترم قوچان دراین مراسم با اظهار خرسندي از برگزاري مسابقات و قدرداني از برگزار کنندگان با بيان اين که کشتي با چوخه، يکي از زيباترين ورزش هاي بومي و سنتي و ريشه دار اين سرزمين کهن است، گفت: مسابقات کشتي با چوخه در طول سال به ويژه در مناسبت ها و ايام نوروز در جوار بقاع متبرکه و زيارتگاه شهرستان از جمله امام زاده ابراهيم(ع) در شهر کهنه، نوروزي، سلطان زيرابه، امام باد و روستاها برگزار مي شود و اين رشته ورزشي از قديم در خراسان بزرگ به ويژه شمال آن و شهرهايي چون قوچان، اسفراين، شيروان و... جايگاه ويژه اي داشته است.

درادامه جناب آقای حيدري آزاد افزود: پهلوانان ارزنده و نام آشنايي مانند پهلوان احمد وفادار قوچاني، پهلوان قربان محمد بهادري، پهلوان شايسته زرين، پهلوان صحرايي، پهلوان آزمون، پهلوان اکبر خراساني، پهلوان سخدري و شورورزي و... همگي کار خود را در کشتي ابتدا از رشته کشتي با چوخه آغاز کرده اند.

وي با ابراز خوشحالي از اين که با حضور استاندارمحترم خراسان رضوي کلنگ خانه کشتي شهرستان به زمين زده شد، خاطرنشان کرد: قوچان نيازمند يک گود ملي و استاندارد کشتي با چوخه است.

وي افزود: هم اکنون گود کشتی رهورد با جمعيت چندين هزار نفري تماشاگر از امکاناتي مانند استراحتگاه، سرويس هاي بهداشتي و... بي بهره است که اميدواريم با عنايت ويژه مسئولان ورزش کشور و استاني و اختصاص رديف بودجه اي و اعتبارات لازم از اين فضاها و امکانات برخوردار شويم..

 

میهمانان ویژه این دوره از مسابقات :استاندار محترم خراسان رضوی-- نماینده مردم شهرستان قوچان در مجلس شورای اسلامی--فرماندار شهرستان قوچان--نماینده مردم شهرستان شیروان  و رئیس کمیسیون اجتماعی مجلس شورای اسلامی

 

 

 

 

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۲ اردیبهشت۱۳۹۲ساعت ۹:۴۰ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

برگزاری مسابقات کشتی باچوخه قهرمانی کشور اردیبهشت ماه1392

 

رییس اداره ورزش و جوانان شهرستان قوچان از برگزاری رقابت‌های كشتی با چوخه قهرمانی كشور در این شهرستان خبر داد.

به گزارش ایلنا، حمیدرضا برومند گفت: مسابقات كشتی با چوخه قهرمانی كشور یادواره سردار شهید بابا محمد رستمی روز 20 اردیبهشت ماه در گود كشتی روستای رهورد قوچان برگزار می‌شود.

وی افزود: در این مسابقات كشتی گیرانی از استان‌های همدان، سمنان، گیلان، مازندران، گلستان، تهران، البرز، كرمانشاه، خراسان شمالی، جنوبی و رضوی در اوزان 70، 80، 90 و 90+ كیلوگرم به رقابت خواهند پرداخت كه در پایان به نفر اول سنگین وزن یك راس گوساله و به نفرات برتر بعدی و دیگر اوزان یك راس قوچ به عنوان جایزه اهدا خواهد شد.

منتظر قدوم سبزتان هستیم.


+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۵ اردیبهشت۱۳۹۲ساعت ۱۳:۵۳ بعد از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

مراحل ساخت جایگاه ورزشی مجموعه گردشگری ،ورزشی رهورد به روایت تصویر

ما بقی عکسها  را در ادامه مطلب مشاهده فرمائید.


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ دی۱۳۹۱ساعت ۹:۱۶ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

کُشنی Kuşnî (کشتی باچوخه) میراث فرهنگی- باستانی کُردهای خراسان××به نقل از سایت موسسه کرمانج


کرمانج
کُشنی
همان است که در فارسی کشتی می گویند با این تفاوت که واژه ی کرمانجی آن اصیل و باستانی تر است. کُشنی یا کشتی منسوب به گشن و کشن به معنای کمربند است. برخی معتقدند که این کشتی منسوب به کمربند زرتشت پیغمبر است. اما باید توجه داشت پیش از اینکه پیروان زرتشت پیغمبر، کمربند را به عنوان علامت و نشان دین زرتشت برگزینند کشن که همان کمربند است وجود داشته و پهلوانان باستان مانند سام نریمان و زال و رستم و گشتاسب و دیگران کمربند یا کشن می بسته اند و زرتشت در زمان گشتاسب ظهور کرد و دین خود را عرضه داشت ، بنابراین کشن سابقه ای باستانی تر دارد و شاید همزمان با پیدایش جامه که همان پوست حیوانات بوده است بوجود آمده که بشر آن زمان با پوست حیوانات در هم تابیده که بعد کشن شد، کمر خویش را می بسته است. بنابراین سابقه ی کشنی یا کشتی خیلی قدیمی تر از زمان زرتشت پیغمبر است و به مناسبت اینکه پهلوانان برای کندن حریف خود از زمین دست به کشن همدیگر می برده اند (همچنانکنه امروز هم در کشنی کرمانجی مرسوم است) . از این رو آنرا کشنی یا کشتی نامیده اند. تلفظ واژه ی فارسی آن که کشتی است گمان می رود از ریشه ی کشتن گرفته شده باشد یعنی کسی که حریف خود را بر زمین می زند. 

به هر حال کردهای خراسان کُشنی تلفظ می کنند نه کشتی، و منظور از کشنی همان کشتی پهلوانی باستانی است که طی قرون و اعصار کردهای خراسان موفق به زنده نگه داشتن این میراث فرهنگی باستانی شده و چراغ آنرا تا امروز فروزان نگه داشته اند. چنانکه در سالهای اخیر تقریبا این کشتی در خراسان فراگیر شده و به عنوان یک رکن اصلی ورزش این سرزمین پهناور پذیرفته شده است که مشتاقان و تماشاچیان فراوان و پر صبر و تحمل دارد. به نحوی که عاشقان آن برای تماشای مبارزات پهلوانان مورد توجه خود ساعت های متوالی در مقابل برف و باران یا گرمای شدید تابستان روی زمین یا سکوهای استادیوم ها می نشینند و با حوصله ی فراوانی آنرا تماشا می کنند و به قهرمانان خود جایزه می دهند. کشنی یا به قول دست اندرکاران تربیت بدنی خراسان، کشتی با چوخه زیربنا و شالوده ی کشتی خراسان است و در سالهای اخیر فنون این کشتی به وسیله ی قهرمانان این خطه به سرتاسر میادین ورزش جهان راه یافته و برخی از آن فنون در تاریخ کشتی بین المللی به ثبت رسیده اند.

کرمانجکُشنی و تقویت و گسترش آن در میان کردها حالت حیاتی داشته و امر لازم و ضروری بوده است. زیرا برای پاسداری از مرزهای ایران زمین باید جوانان خود را قوی و نیرومند می کرده اند که در جنگ با حریفان متجاوز بتواند بر آنها غلبه نموده و از جان و مال و ناموس و آب و خاک خود دفاع نماید.

 چوخه،نوعی پوشاک پشمینه است بدون آستین و بسیار زبر و ضخیم که مردان و جوانان مناطق سرد سیرشمال خراسان درفصول سرد سال برتن می کنند.کشتی پهلوانی چوخه یا به اصطلاح دیگر “کشتی باچوخه” سابقه و پیشینه ای دیرینه در این خطه دارد که در تمام ایام سال چه در مناسبت های رسمی و غیر رسمی و هرجا که چمن یا خاک نرمی وجود داشته باشد و حتی هنگام جمع آوری محصول در گوشه ای از مزرعه یا به عنوان فراغت، قابل اجرا است .

در شهرهای شمالی خراسان همانند اسفراین،قوچان و بجنورد این کشتی از اهمیت و جایگاه ویژه ای برخوردار است. حوادث و رویداد های تاریخی اتفاق افتاده در منطقه شمال خراسان از مردمان این خطه افرادی سلحشور مبارز پرورانده است که مقاومت و ایستادگی درمقابل هجوم اقوام مهاجم از صفات بارز آنان بوده است . اوج این صفات پهلوانی و روحیه شهامت طلبی را در ادبیات شفاهی و حماسه سرایی ها و سوگ جامه هایی که مادران به گاه شهادت فرزندان خویش همچون ججوخان،رشیدخان وسردارعوض خان سروده اند می توان مشاهده کرد.


همان طورکه اشاره شد نام کشتی چوخه برگرفته از نوع جنس لباسی است که هنگام کشتی می پوشند این لباس از سه قسمت شلوارک،تن پوش و کمربندی که به کمر می بندند تشکیل می شود. اوج شکوه و عظمت این ورزش سنتی را در خراسان می توان در منطقه چشمه ی زینل خان اسفراین و گود کشتی روستای رهورد مشاهده کرد که هر سال تمام علاقه مندان به این ورزش از مناطق شمال خراسان گرد هم می آیند و پهلوانان شرکت کننده از شهرستان قوچان،بجنورد و کلات نادری از جمله کشتی گیران سر شناسی هستند که حضور آنان سطح کیفی مسابقات را بالا می برد .

کرمانجشروع کشتی چوخه همراه با نواختن ساز و دهل و سرنا است .در این هنگام کشتی گیران حاضر که توان مقابله با کشتی گیر داخل گود را در خود می بینند وارد گود می شوند و ابتدا دو کشتی گیر صورت همدیگر را می بوسند و “سرشاخ” می شوند ، که از ابتدایی ترین فن های خاص این کشتی است. آنها تمام توان خود را بکار می برند تا پشت حریف را به خاک بمالند. در کشتی سنتی چوخه فنون سنتی و مدرن است. اما فن لنگ کردی که اصطلاحا به آن “یام باش” می گویند. از مشهورترین فن های این کشتی سنتی است که کشتی گیران بایستی تمام حواس خود را جمع کنند تا حریف از این فن استفاده نکند . از دیگر فنون خاص این کشتی « فن جوانمردی» است بدین صورت که کشتی گیرنبایستی از پشت به حریف هجوم ببرد یا فن « لنگ» را در مواقع غیر ضرور استفاده کند . تمام پهلوانان بنام این ورزش سنتی از روحیه جوانمردی و مردانگی برخوردارند و این خصلت ها باعث شده است که در بین مردم به عنوان پهلوان شناخته شوند.مراسم عروسی نیز یکی دیگر از مناسبت هایی است که کشتی چوخه در آن از جایگاه خاصی برخوردار است .به طور کلی کشتی چوخه در تمام عرصه های زندگی مردم شهر های اسفراین و قوچان حضورپررنگ ،دائمی و باشکوه دارد.

هنگام برگزاری این کشتی دو نوازنده سرنا و دهل با نواختن موسیقی حال و هوای خاصی به ورزش کشتی با چوخه می  دهند و وقتی زورآزمایی کشتی گیران به اوج می رسد بر سرعت چوب طبل و سرنا می افزایند، این موسیقی مقامی معروف به کوراوغلی است که با تم های سنگین و رزمی نواخته می شود.

از جمله جوایزی که به قهرمانان کشتی چوخه در عرصه مسابقات چه رسمی و چه غیر رسمی اهدا می کنند عبارت است از قوچ یا میش، یک تخته قالیچه یا پشتی ، یک تخت سفره کردی، کله قند،پارچه یا پول نقد.در حال حاضر در ایام و مناسبت های خاص مراسم کشتی با چوخه در شهرستان قوچان در  روستای رهورد و نیز در اسفراین در گود زینعلی خان برگزار می شود و همه ساله هزاران نفر از این رقابت ها دیدن می کنند.


  • تاریخچه کشتی باچوخه در شمال خراسان
کرمانجکشتی با چوخه در اصل نامی کرمانجی است و از آنجایی که اکثر مردم شمال خراسان کرمانج زبان هستند این ورزش در بین آنها معمول شده و پس از مدتی اداره کل تربیت بدنی استان خراسان سابق با برگزاری این رقابتها آن را باچوخه نامگذاری کرده است.

کشتی باچوخه در شمال خراسان از تاریخچه کهنی برخوردار است و این ورزش محلی و بومی در بسیاری از مراسم محلی به خصوص جشن عروسی نیز رایج بوده است.  این ورزش از سال ‪ ۱۳۴۲برای اولین بار با حمایت “منوچهر لطیف” در شهر شیروان برگزار شده و پس از آن با همکاری هیات کشتی خراسان سابق این ورزش در روز عید فطر برگزار شده و به عنوان تقویم ورزشی در فعالیت ورزشی استان خراسان سابق قرار گرفت.


** شیوه کشتی باچوخه


 مدت مسابقه چوخه ده دقیقه است که اگر در این مدت نتیجه مسابقه معلوم نشود، کشتی گیران با استراحت کوتاهی، پنج دقیقه دیگر نیز به مسابقه ادامه می دهند تا پهلوان اول مشخص شود.

در این رقابت چوخه کاران لباسهای محلی شامل یک پیژامه ، پیراهن و کمربند می‌پوشند و در مدت کشتی کشتی گیران حق گرفتن زیر زانوی حریف را ندارند و در خاک نیز هیچ فنی اجرا نمی‌شود.


** منش پهلوانی نقطه عطف کشتی باچوخه


  در این رقابت پهلوانان قبل از ورود به میدان مبارزه وضو می‌گیرند و با حالت معنوی وارد میدان شده و پس از روبوسی با حریف با دستور داور که معمولا از پیشکسوتان کشتی باچوخه است، مبارزه را آغاز می‌کنند و در پایان نیز برنده و بازنده همدیگر را در آغوش می‌گیرند تا منش پهلوانی آنها به تماشاگران نیز ثابت شود.


تاریخچه کشتی با چوخه از ابتدا تا کنون


کرمانجکشتی در ایران از قدمت بسیار طولانی برخوردار است به طوری که تاریخ پیدایش آن نامعلوم و به موازات تاریخ پیش رفته است این رشته در ایران – ترکیه – یونان – یو گسلاوی – روسیه -ژاپن – کره متداول بوده است و به شکل های مختلف انجام می شده است این تنوع در اجرا حتی در کشور ما در استانها ، ایلات و عشایر نیز وجود داشته است در خراسان چوخه ، در مازندران لو چو ، در گیلان گیله مردی ، بغل به بغل در ارسنجان ، گلی یا روغنی در ترکیه ، گرش در خوزستان ، کمر به کمر در ترکمن صحرا ، پهلوانی در زورخانه های تهران و قم ، ترکمنی در مازندران ، سومو در ژاپن ، سامبو در روسیه و دهها کشتی دیگر که سرآمد همه آنان کشتی چوخه ای (چقه ای) بوده است .

چوخه در کلات نادری – درگز – چا پشلو – قوچان – شیروان – چناران – بجنورد و اسفراین متداول بوده که بعدها در مشهد – نیشابور- تربت جام و آشخانه نیز مرسوم شده است
+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲۰ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت ۱۰:۲۴ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

نتایج هشتمین دور ه مسابقات کشتی باچوخه قهرمانی کشور جام سردار بابا محمد رستمی

مسابقه کشتی با چوخه شهرستان قوچان روز گذشته در روستای رهورد با عنوان جام سردار شهید بابامحمد رستمی برگزار شد.

این مسابقات با حضور 170 کشتی گیر از 17 شهرستان استان خراسان رضوی و شمالی و استان های تهران و مازندران هر کدام یک تیم، در 4 وزن 70، 80، 90، و 90+ کیلوگرم برگزار شد.

در بخش تیمی این مسابقات، شهرستان قوچان با 36 امتیاز مقام نخست را بدست آورد، شهرستان اسفراین با کسب 20 امتیاز در جایگاه دوم قرار گرفت و شهرستان چناران با 10 امتیاز مقام سوم را به خود اختصاص داد.

کُشنی Kuşnî (کشتی باچوخه) - روستای رهورد قوچان

در بخش انفرادی نفرات برتر وزن 70 کیلوگرم

 رضا علیزاده از شهرستان اسفراین اول شد.

 مهدی فیضی از شهرستان قوچان مقام دوم

 ابراهیم ولیان از شهرستان اسفراین مقام سوم

در وزن 80 کیلوگرم

 حسین اکبری از شهرستان اسفراین مقام اول

حسین بارویی از مشهد مقام دوم

 وحید بهابسته از شهرستان قوچان مقام سوم 

  وزن 90 کیلوگرم

وحید رحمانی از شهرستان قوچان مقام اول

محمدتیموری از تربت جام مقام دوم

 جعفر یونسی از قوچان مقام  سوم 

نفرات برتر وزن 90+ کیلوگرم

امین جعفرزاده از چناران مقام اول

 ناصر صحرایی از قوچان مقام دوم( نوه شادروان پهلوان صحرایی)

 مسلم نوری از شیروان  مقام سوم

به نفر اول وزن 90+ کیلوگرم یک رأس گوساله، نفر دوم یک رأس قوچ و نفر سوم یک رأس بره و به ورزشکاران برتر دیگر وزنها  نفر اول ۵ میلیون ریال نفر دوم ۴ میلیون و نفر سوم ۳ میلیون ریال جایزه نقدی اهداء شد.

گفتنی است؛ مدیرکل ورزش و جوانان خراسان رضوی، معاون امور ورزشی استان، معاون ورزشی امور شهرستان ها و فرماندار شهرستان قوچان نماینده منتخب مردم در مجلس نهم  از نزدیک تماشاگر این مسابقات بودند.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت ۱۱:۳۶ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

برگزاری مسابقات کشتی باچوخه قهرمانی کشوری سال1391

005082.jpg

بدینوسیله به اطلاع کلیه ورزشکاران و ورزش دوستان میرساند که مسابقات قهرمانی کشور کشتی باچوخه در مورخ ۱۵/۰۲/۹۱ در محل مجموعه فرهنگی ورزشی رهورد برگزار میگردد.منتظر قدوم سبزتان در این مجموعه میباشیم.به امید اینکه میزبانان خوبی جهت کلیه میمانان عزیز باشیم.

اخبار تکمیلی به اطلاع خواهد رسید.

انشاءالله

+ نوشته شده در  دوشنبه ۴ اردیبهشت۱۳۹۱ساعت ۱۸:۱۱ بعد از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

5000 نفر مسابقات كشتي با چوخه قهرماني خراسان را به تماشا نشستند

قوچان-خبرنگار كيهان:
    مسابقات كشتي با چوخه قهرماني خراسان مورد استقبال بيش از 5000 نفر تماشاگر قرار گرفت.
    مسابقات كشتي با چوخه قهرماني خراسان، جام سردار شهيد بابامحمد رستمي و شهداي بخش مرزي باجگيران با حضور 109 كشتي گير از خراسان رضوي، شمالي و جنوبي در روستاي گردشگري رهورد از مناطق شمالي قوچان برگزار شد.
    اين مسابقات هر سال در ارديبهشت در گود طبيعي و پوشيده از چمن روستاي رهورد با شركت چوخه كاران خراساني، پهلوانان، پيشكسوتان و انبوه جمعيت تماشاگر و علاقمند انجام مي شود و امسال هم ششمين دوره از جام سردار شهيد بابامحمد رستمي و شهداي باجگيران در يك روز آفتابي و هواي پاك منطقه كوهستاني رهورد برگزار شد.
    اين رقابت ها با انجام 110 كشتي به پايان رسيد و تيم ساوان قوچان در امتيازات تيمي مقام اول را كسب كرد.

به نقل از:روزنامه کیهان12/02/90

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۵ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت ۱۱:۵۵ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

گود کشتي رهورد قوچان جولانگاه چوخه کاران خراسان رضوي

مسابقات کشتي با چوخه قهرماني خراسان رضوي، جام سردار شهيد بابامحمد رستمي و شهداي بخش مرزي باجگيران، با حضور ۱۰۹کشتي گير و عده اي از پيشکسوتان، پهلوانان، مربيان ازشهرها و مناطق مختلف خراسان هاي رضوي، شمالي و جنوبي، مسئولان ورزش استان، فرماندار و نماينده مردم قوچان در مجلس در روستاي رهورد برگزار شد.امسال هم براي ششمين سال متوالي، در ارديبهشت ماه، زمين چمن در گود طبيعي روستا، خود را براي رقابت هاي ديدني و زيباي چوخه کاران در اين جام آماده کرد و سخاوتمندانه پذيراي آنان شد تا يک بار ديگر عرصه اي براي رويارويي و پيکارمردانه کشتي گيران و جوانان برومند خطه پهلوان خيزخراسان باشند.

به گزارش خبرنگار خراسان اين رقابت ها در دو نوبت صبح و بعدازظهر در يک روز آفتابي و در هواي پاک روستاي کوهستاني و گردشگري رهورد انجام شد و بيش از ۵هزار تماشاگر مشتاق گرداگرد گود حلقه زدند و بر تپه سرسبز مشرف بر آن به تماشا نشستند.جمعيتي از پير و جوان، زن و مرد، کودک و بزرگسال، شهري و روستايي به تشويق پياپي ورزشکاران پرداختند و نواي دهل و سرنا در فضا پيچيده بود. کشتي گيران پنجه در پنجه افکنده بودند و در مصاف هاي ديدني، با اجراي فنون اصيل، همچون لنگ، يانباش، قل پيچ و... جلوه هاي زيبايي از کشتي سنتي و کهن با چوخه را به تماشا گذاشتند. کشتي با چوخه به راستي يکي از زيباترين ورزش هاي خراسان و از کشتي هاي بومي، محلي وسنتي ايران زمين است. اين ورزش در خراسان به ويژه شمال اين سرزمين از ديرباز رايج و مورد علاقه مردم آن بوده است.

منبع خبر:به نقل از روزنامه خراسان13/02/90


ادامه مطلب
+ نوشته شده در  سه شنبه ۱۳ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت ۸:۳۳ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

برگزاری مسابقات کشتی با چوخه کشوری

بدینوسیله به اطلاع کلیه ورزشکاران و ورزش دوستان میرساند که مسابقات قهرمانی کشور کشتی باچوخه جام سردار شهید بابا محمد رستمی رهورد در مورخ ۰۹/۰۲/۹۰ در محل مجموعه فرهنگی ورزشی رهورد برگزار میگردد.منتظر قدوم سبزتان در این مجموعه میباشیم.

+ نوشته شده در  شنبه ۳ اردیبهشت۱۳۹۰ساعت ۱۰:۴۷ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

برگزاری همایش پیاده روی خانوادگی

به مناسبت ایام دهه فجر  و با همکاری هیات ورزشهای روستائی و عشایری شهرستان قوچان یک دوره همایش پیاده روی خانوادگی  در روستا رهورد برگزار گردید که با استقبال خوب اهالی مواجه بود.

در این همایش شرکت کنندگان با حمل پرده نوشتها و پرچم جمهوری اسلامی ایران  و با سردادن شعارهای انقلابی یاد و خاطره ایام ۲۲ بهمن را گرامی داشتند . در پایان مراسم  نیز در محل مجموعه ورزشی و گردشگری رهورد به پنج نفر از شرکت کنندگان به قید قرعه هدایای  از طرف هیات ورزشهای روستائی و عشایری شهرستان قوچان  اهدادگردید .

برندگان هدایا همایش:

۱-خانم شامار رحیمی

۲-آقای میدانعلی دهناد

۳-آقای مرتضی ذبیحی

۴-آقای حامد فیضی

۵- آقای عباس زارعی

+ نوشته شده در  یکشنبه ۲۴ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۰:۳۹ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

نتایج برگزاری مسابقات کشتی زیر 17 سال بخش باجگیران در روستای رهورد به مناسبت دهه مبارک فجر

مسابقات کشتی رهورد باحضور 53 کشتی گیر از روستاهای بخش باچگیران به مناسبت دهه مبارکه فجر در مورخ ۲۲/۱۱/۸۹ ساعت۱۵ در محل سالن مدرسه ابتدائی شهید علی سعیدی روستا ی رهورد در هوای برفی و در میان استقبال علاقه مندان و با حضور ریاست محترم هیئت ورزش روستای و عشایری شهرستان قوچان جناب آقای باتقوا و همچنین جناب آقای قوی بازو بخشدار محترم بخش باجگیران  برگزار گردید  و پس ازرقابتهای تماشایی  بین کشتی گیران نتایج زیر بدست آمد .

وزن 45کیلوگرم:

1.بابک اسکندری (قاچکانلو) 2.مجتبی اسکندری (قاچکانلو) 3.امیدشاکری (جوزان)

وزن 55کیلوگرم:

 1.علی چتر آذر ( یادگار) 2.حاتم محمدزاده (یادگار)3.قربان میش مست( یادگار)

وزن 65 کیلوگرم :

1.عبداله عطاردی( جوزان )2.صمد کریمی (رهورد)3.سعید ستاری (جوزان)

وزن75کیلوگرم:

1.محسن جهانبخش (آبجهان) 2.جوادمطیع (رهورد )3.بهروز نجف زاده (قاچکانلو)

نفرات اول تا سوم این دوره از مسابقات به مرحله شهرستان که درمورخه ۲۸/۱۱/۸۹ درسالن معلم شهرستان قوچان برگزار می گردد راه یافتند.

سرپرستی مسابقات :حاج پیرعلی باتقوی ریئس هیئت ورزشی روستایی شهرستان قوچان

سرپرست فنی مسابقات:پهلوان مهدی علیزاده

داوران :آقایان امید علیزاده -حسین تقدیسی - ابراهیم پورثانی

وقت نگه دار:عباس مظفری

مسئول صوت :سیدرضا حسینی

جدول :رضازینلی ومرتضی قیطاقی

 در پایان جا دارد از زحمات جناب آقای حسین نوری دهیار محترم روستا که در برگزاری این مسابقات زحمات فراوانی کشیده اند تقدیر و تشکر نمائیم.

عکسهای مربوطه نیز در اولین فرصت در وبلاگ قرارداده خواهد شد.

+ نوشته شده در  شنبه ۲۳ بهمن۱۳۸۹ساعت ۸:۴۶ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

برگزاری مسابقات به مناسبت دهه فجر

با توجه به اعلام هیئت ورزشهای روستائی و عشایری شهرستان قوچان مسابقات ورزشی به شرح ذیل به مناسبت ایام دهه فجر ۸۹ در روستای رهورد برگزار میگردد.

۱- همایش پیاده روی خانوادگی اهالی روستا در مورخ۲۱/۱۱/۸۹ از محل مسجد روستا به مقصد سرچشمه "زو" شروع همایش ساعت۹ صبح خواهدبود.

در پایان مراسم نیز به حاضرین در همایش جوایزی به قید قرعه  اهدا خواهد شد.

۲-برگزاری مسابقه کشتی زیر ۱۷ سال بین شرکت کنندگان از کلیه روستاهای بخش باجگیران در مجموعه ورزشی و گردشگری رهورد در مورخ۲۲/۱۱/۸۹ .

امیدواریم مراسم خوبی را در این دو روز شاهد باشیم.

+ نوشته شده در  یکشنبه ۱۷ بهمن۱۳۸۹ساعت ۱۳:۳۵ بعد از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

تصاویری از گود کشتی سال89

خیل تماشاگران مشتاق به کشتی باچوخه

 از چپ به راست آقایان شمقدری معاونت محترم سیاسی استاندار خراسان رضوی-رمضانی فرماندار قوچان - دکتر کمالیان نماینده قوچان در گود کشتی با چوخه رهورد

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۲ مهر۱۳۸۹ساعت ۱۰:۴۸ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

خبر برگزاری پنجمین دوره مسابقات کشتی با چوخه مجموعه ورزشی و گردشگری رهورد

با سلام

امسال نیز شکر خدا پنجمین دوره مسابقات کشتی با چوخه یادواره سردار شهید بابا محمد رستمی و

شهدای بخش باجگیران در مجموعه ورزشی و گردشگری رهورد با شکوه هر چه بیشتر برگزار شد هر

چند روز جمعه بارش چند دقیقه ای باران باعث توقف مسابقات گردید ولی با توجه به اشتیاق تماشاگران

محل را ترک نکردند و تا پایان مراسم در محل حضور داشتند.

میهمانان ویژه این دوره از مسابقات:

۱-جناب آقای شمقدری معاونت سیاسی اجتماعی استانداری خراسان رضوی.

۲-جناب آقای داوری مدیر کل تربیت بدنی خراسان رضوی.

۳-جناب آقای رمضانی فرماندار شهرستان قوچان.

۴-جناب آقای دکتر کمالیان نماینده شهرستان قوچان در مجلس شورای اسلامی.

۵-جناب آقای زارعی رئیس هیات کشتی با چوخه استان خراسان رضوی.

۶-تعداد زیادی از مسئولین دولتی شهرستان قوچان.

۷-حسن رستمی فرزند سردار شهید بابا محمد رستمی. 

۸-یکی از میهمانان ویژه این دوره از مسابقات جناب آقای حیرانی اولین معلمی که به روستای رهورد

آمده بود .(با توجه به روز معلم و به منظور قدردانی از این فرهنگی بازنشسته  از سوی شاگردان رهوردی

 این معلم به رسم یادبود هدیه ای  به ایشان اهداء  و از زحمات وی تقدیر و تشکر گردید برای ایشان

آرزوی سلامتی و تندرستی را داریم) .معلم پدر بنده بوده اند و خودم نیز افتخار شاگردی ایشان در

دبیرستان امیرکبیر قوچان را داشته ام.

جا دارد از همکاری صمیمانه کلیه ادارات و نهاد ها به ویژه فرمانداری -اداره تربیت بدنی-ادراه راه- ادراه امور

 عشایری- بنیاد شهید - سپاه پاسداران-شبکه بهداشت-جمعیت حلال احمر-هیات کشتی با چوخه

 شهرستان قوچان و بخشداری بخش باجگیران  شورای اسلامی و دهیاری روستای رهورد و سایر عوامل

 اجرائی مسابقات تقدیر تشکر  نمائیم .

در پایان تقدیر و تشکر ویژه از جناب آقای خالقداد عرب بخشدار بخش مرکزی و رئیس هیات کشتی با

چوخه شهرستان قوچان به خاطر عنایت ویژه به گود و مجموعه فرهنگی ورزشی و گردشگری رهورد را

داریم.

 در پستهای بعدی منتظر خبر و عکسهای ویژه این مسابقات باشید.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۶ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت ۱۰:۶ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

کشتی با چوخه قهرمانی کشور

کشتی با چوخه قهرمانی کشور

کرمانج
پنجمین دوره مسابقات کشتی با چوخه قهرمانی کشور

یادواره شهدای بخش باجگیران و سردار شهید بابا محمد رستمی

و تجلیل از پهلوان احمد شکفته


شروع مسابقات:
9 اردیبهشت از ساعت 3 بعد از ظهر

مراسم اختتامیه و اهدای جوایز :
10 اردیبهشت ساعت 4 بعد از ظهر

مکان:
قوچان - مجموعه ورزشی و گردشگری روستای رهورد

از کلیه علاقه مندان دعوت می شود از این مسابقات دیدن فرمایند

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲ اردیبهشت۱۳۸۹ساعت ۱۲:۱۴ بعد از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

زمان برگزاری کشتی با چوخه سال 1389

دوستداران کشتی باچوخه در روزهای آینده منتظر خبر دقیق برگزاری آن در محل مجموعه فرهنگی و ورزشی  روستای رهورد باشند.انشاء الله که مشکل سیاسی ،غیر سیاسی به جهت برگزاری مانند سال قبل پیش نیایید.

احتمالا" ۳ یا ۱۰ اردیبهشت ۸۹

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱۹ فروردین۱۳۸۹ساعت ۷:۲۲ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

آخرین وضعیت جایگاه کشتی رهورد(گزارش تصویری)

                                       


                                   

+ نوشته شده در  شنبه ۸ اسفند۱۳۸۸ساعت ۱۲:۳۱ بعد از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

عکس مراحل ساخت جایگاه مجموعه ورزشی و گردشگری رهورد2

عکس1

 

عکس 2

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱ مرداد۱۳۸۸ساعت ۹:۹ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

عکس از مراحل ساخت جایگاه در مجموعه ورزشی و گردشگری رهورد1

عکس یک

عکس 2

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱ مرداد۱۳۸۸ساعت ۹:۲ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

نمائی دیگر از مجموعه ورزشی و گردشگری رهورد

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱ مرداد۱۳۸۸ساعت ۸:۴۵ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

مشتاقان به کشتی با چوخه در مجموعه ورزشی و گردشگری رهورد

 

عکس 2

 

 

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۱ مرداد۱۳۸۸ساعت ۸:۱۸ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

نمایی از مجموعه ورزشی و گردشگری رهورد

عکس از برگزاری مسابقات کشتی با چوخه در مجموعه ورزشی و گردشگری روستای رهورد

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۵ تیر۱۳۸۸ساعت ۹:۳۳ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

چکیده ای از افتخارات میدان کشتی با چوخه رهورد-قوچان

ورزشگاه طبیعی و زیبایی رهورد گود کشتی با چوخه (کشتی کردی)خاستگاه پهلوانانی همچون رمضان شگفته-قربانقلی کریمی-شادروان محمد علی صحرایی-عباس پهلوان-مجید و حبیب رحمانی-حسین رهنما-موسی الرضا رحمانی-جهان پهلوان احمد شگفته و بسیاری از پهلوانان محلی و گمنام است.

1-پهلوان رمضان شگفته:تمامی کشتی گیران هم عصرش او را با فن لنگ آرنج(یان باش)میشناسند تا جائی که شگردش یاد آور نام پر افتخارش است.شگفته  اهل روستای رهورد واقع در 35 کیلومتری شمال  غربی قوچان و کارمند فنی بازنشسته اداره کشاورزی قوچان است.از نوجوانی در مسابقات محلی و داخلی کشتی با چوخه وآزاد قوچان شرکت نمود تا جایی که باعث جلب نظرپهلوان بهادری افتخار ملی خراسان و ایران  قرار گرفت.کشتی شگفته با پهلوان محمود قشنگ در فریمان در حضور سید محمد خادم رئیس وقت فدراسیون کشتی ایران از تماشایی ترین مسابقات بوده. او در سه دوره متوالی در وزن خود قهرمان کشوردر کشتی آزاد  شد که هم عصرجهان پهلوان تختی بود و درآخرین اردوی مشترکش با تختی غم فقدان آن عزیز راتحمل نمود .تواضع-ادب-فروتنی-اخلاق نیکو-تلاش مستمر-هیبت و چالاکی شگفته یادگار ارزشهای پهلوانی زبانزد خاص و عام است.

از افتخارات  رمضان پرورش جهان پهلوان احمد شگفته فرزند ایشان و تجدید افتخارات ملی است.محلی ها شگفته را با نام مختصر"پهلوان"میشناسند حضورش سبز و پر افتخار  باد.

2-پهلوان قربانقلی کریمی:او در روستای کلاته شاه محمد واقع در شمال قوچان و در خانواده کشتی متولد شد.برادرش محمد(برادر کوچکتر و معلم آموزش و پرورش)و مرحوم علی نقی(برادر بزرگترشان) نیز از کشتی گیران نام آور و قابلی بودند.محمد نیز بارهاازطرف شهرستان قوچان در مسابقات کشتی شرکت داشته است ولی قربانقلی گل سرسبد این خانواده بود.قربانقلی دست پرورده و یکی از امیدهای استاد و مربی ارزنده اش قربان محمد بهادری بود.به باورآشنایان به کشتی با چوخه در عصر حاضر کمترپهلوان قدرتمندی همچون قربانقلی پا به میدان کشتی با چوخه  گذاشته است تا جایی که قدرت و توانمندی خارق العاده قربانقلی نماد شناخت این قهرمان است.پس از آمادگی و شناخت نسبی اش اولین بارتوسط شادروان الله وردی بیگ قهرمانلو به مسابقات کشتی که در شهرستان قوچان برگزار می شد  معرفی شد و توانست نظر هیات کشتی قوچان را به خود جلب کند.او در مسابقات استانی که در شهر اسفراین برگزار می شد از طرف بخش باجگیران معرفی شد و در این مسابقه بر حریفان نیرومندو پر آوازه ای همچون مرحوم فرهادشعبانی پیروز و برنده اسبی زیبا و اصیل(مظهر نجابت)شد.قربانقلی چندین سال در میادین کشتی با چوخه بی رقیب بود و نامش همواره هراس در دل اکثر پهلوانان صاحب نام و نشان ایجاد می نمود.غلبه اش بر حسین جان دربادی از اسفراین و شادروان علی روحانی از بجنورد و سایر پهلوانان نامدار موید صلابت و قدرتمندی این پهلوان چوخه کار است.خاطره اش سبز  وجودش پایدار و ارزنده باد.

3-پهلوان محمد علی صحرایی:مرحوم صحرایی در روسنای دولتخانه از توابع بخش باجگیران و در شمال شهرستان قوچان و همجوار با رهورد بدنیا آمد.او نیز دست پرورده و شاگرد ارزنده پهلوان بهادری و پهلوان آزمون بود.صحرایی با کشتی با چوخه متولد شد وبه روی تشک آمد.اولین بار که مرحوم صحرایی در مسابقات کشتی آزاد در شهرستان کاشمر شرکت نمودبا اینکه تا آن روز روی تشک کشتی نگرفته بود توانست نفر اول مسابقات در وزن ششم شود.با استعداد فراوانی که صاحب نظران در قدرت و جسارت اودر کشتی مشاهده کردند وی را به تهران فراخواندند و با اولین مسابقه اش در تهران توانست بر پهلوان تیموری قهرمان تیم ملی در وزن ششم پیروز شود و پیراهن تیم ملی را به تن کند. صحرایی در تیم ملی خوب درخشید تا جایی که همگان عناوین خوب جهانی را برایش پیش بینی می کردند ولی اجل مهلتش نداد و با واژگون شدن وسیله نقلیه ای که خود رانندگی اش را بر عهده داشت به دیار عدم رهسپار گردید وخلاء ناباورانه ای را در قهرمانی وزن ششم جهان ایجادنمود.به نظر کارشناسان وقت اگر استعداد صحرایی زود تر کشف می شد وی میتوانست افتخارات ملی بی شماری را بیافریند.مرحوم صحرایی یاد آور هیبت –غرور و افتخار میدان کشتی  با چوخه رهورد است .روانش شادو روحش غریق دریای رحمت ایزدی باد.

4-جهان پهلوان احمد شگفته:متولد 1351در روستای رهورد و فرزند پهلوان رمضان شگفته-زیر نظر اولین مربی مرحوم آقای مسلم شهبازی و سپس محمد کریمی-حسین مهر افروزیان-غدیر نخود چی در حال حاضر دانشجوی فوق لیسانس(کارشناسی ارشد)تربیت بدنی و علوم ورزشی  و کارمند وزارت نفت و دارای عناوین ذیل میباشد.

1-قهرمان مسابقات آسیایی 1991 هندوستان.

2-عضو تیم ملی در مسابقات جوانان جهان1992 ترکیه.

3-قهرمان جام جهانی2001 آمریکا.

4-قهرمان ارتشهای جهان1997 تهران.

5-نایب قهرمان دانشجویان جهان1996 تهران.

6-قهرمان باشگاههای جهان1998 بلغارستان.

7-قهرمان جام بین المللی(عادل مصطفی)2001 مصر.

8- قهرمان جام بین المللی(هنری دوگلان)2002 فرانسه.

9- قهرمان جام بین المللی(استقلال استیانیا)2003اسپانیا.

10- قهرمان جام بین المللی(کورینانو)2003رومانی.

11- قهرمان جام بین المللی(جام میلونه و جام ساساری)1996-2001 ایتالیا.

12- قهرمان جام بین المللی(آستار خان)2000 روسیه.

13- قهرمان جام بین المللی(جام بین المللی)ترکمنستان.

14- قهرمان جام بین المللی(استقلال)ازبکستان.

 

نویسنده:محمد حقیقی

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۶ خرداد۱۳۸۸ساعت ۸:۳۶ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

پیرامون شناخت رهورد

رهورد روستائی است سرسبز با آب و هوای کوهستانی و شرایط خاص جغرافیای طبیعی و سیاسی این روستا در 35 کیلومتری شمال غربی شهرستان قوچان واقع شده است ودر مسیرجاده ارتباطی واصلی بین جاده قوچان- درگز و جاده قوچان-شیروان قرار دارد.دورتا دور آن را حصار بلندی ازتپه هاو کوههای بلنداحاطه نموده است به گفته کارشناسان نام رهوردبرگرفته از "ره ورد"یعنی راه گل(شقایق)که در اردیبهشت ماه نمای بهشتی واقعی را به خود می گیرد یا به روایتی دیگربرگرفته از کلمه "رهبر" بعلت شرایط حاکمیتی تاریخی و سیاسی جغرافیایی حاکم بر پیرامون خود میباشد و یا "ره آورد"یعنی سوغات و ره آوردی همه گونه و مطلوب.

در وسط روستا تپه ایست بلند ساخته شده از گل رس با حفره ها باریکه راهها و اتاقهایی مجلل با اشیاءعتیقه متنوع و فراوان و بیانگر دور ه های متوالی و طولانی مدت تاریخی این شهر مدفون شده "شهر زر"یا "شهر فیروزه"بوده است طوری که معماری و اشیاء بدست آمده از این تپه گویای تمدنی بسیار پیشرفته است که جایگاه بزرگان و شاهان حکومتی بوده است.

دور تا دور رهورد واین تپه مدفون شده تپه های باستانی فراوان و سردابه ای وجود دارد که درزمان کشف سردابه حدود50جسدو خطوط حکاکی شده بر روی دیوارها بدست آمده است .تپه های پیرامونی تپه مرکزی طوری انتخاب شده اند که تسلط کامل جهت حفاظت و دیدبانی تپه مرکزی(شهر زر)را داشته باشند.با سیری در تاریخ دولت اشکانیان و مرکزیت قوچان(آساک قدیم)بعنوان قلب دولت اشکانیان در برسی شرایط حاکم بر جلگه و دره رهوردنشان می دهدکه شهر زر جایگاه شخصیتهای اصلی . خانواده حاکمان دولت اشکانیان بوده است که چه از نظر سیر وسیاحت وچه از نظر اهمیت و شرایط سوق الجیشی بی نظیر بوده است.

در زمان کشف تپه مرکزی و تپه ها و آثار باستانی مجاور آن بسیاری از اشیاءعتیقه توسط مردمی که در فقر بسر میبردندو دوران خشکسالی را طی می نمودند پیدا وجمع آوری شد که توسط دلالان و کلاهبرداران با ارزانترین قیمت خریداری شده و به موزه های اروپا قاچاق شدند که فقط تعداد اندکی  از آنها درموزه آستان قدس رضوی موجود میباشد(به نظر جویندگان آن زمان که اشیاء فروخته شده را دیده اند.)

تپه مرکزی را با نام "قلعه مرز" میشناسیم که هیبت این قلعه گویای نفس های خفته در دل خاک و رازهای بیشمار کشف نشده است.امید است با همکاری اداره میراث فرهنگی و گردشگری قوچان  و ادارات در راس تلاشی صورت گیرد تا تار یخ ملی مدفون شده ما از دل خروارها خاک شکوفا شود.و اما رهورداکنون که از بقایای شهر مدفون شده رشد نموده است. به گفته  محلی ها کهنسالان و بزرگان تاجاییکه تاریخ گویاست دربین مناطق اطراف قوچان و حتی در سطوح خیلی بالاتر رهورد نمادصلح و آشتی(با وجود عدم امنیت در زمان حاکمان قبلی)-اخلاق نیکو-میهمان نوازی-زیبایی(همچون طبیعت بی پیرایه اش زیبا و نجیب)-نماد مدیریت و راهبری-نمادعلم(یادگیری و آموزاندن)-نماد ورزش-نمادعظمت و اقتدار چرا که کشتی نماد اقتدار  و عظمت است بدون خشونت و در نهایت دوستی و نمادگفتگوی تمدنهاست با زبان رقابت سالم و بی پیرایه.

کشتی با چوخه که زیاد پیچ وخم وریزه کاری نداردو برد و باخت هر دوطرف واضح بی گلایه  وشکوه ودر یک کلام قاطعانه و پرصلابت است چسبیدن شانه  حریف به خاک  یعنی خاک  و باخت و السلام و اقتدار این کشتی تا جایی  که اهل فن  نظر می دهند مادر کشتی فرنگی-کشتی آزاد-جودو و خیلی از ورزشهای دیگر جهانی است و همه را درسینه وسیع خود دارد.انشاءالله روزی را شاهد باشیم که کشتی با چوخه با همکاری  سازمان تربیت بدنی و ادراه تربیت بدنی شهرستان قوچان و شهرهای مجاور بعنوان ورزش بین المللی در فیلا به نام قوچان ثبت شود و شاهدافنخاری دیگر از افتخارات میهنی باشیم.

رهورددر تمامی زمینه ها به رشد و شکوفایی خود ادامه می دهد همچنان که باید ادامه راه شهر خفته در زیر خاک را در ترقی بپیماید.

ورزشگاه رهورد در زمینه ورزشی پهلوانانی همچون رمضان شگفته-قربانعلی کریمی-مرحورم محمد علی صحرایی-عباس پهلوانی-حبیب رحمانی-حسین رهنما-موسی الرضا رحمانی-جهان پهلوان احمد شگفته و پهلوانان محلی همچون عزیز رحمانی-اسکندر شاه نظر زاده-بهادر یهادری و بسیاری از پهلونان گمنام پرورانده است و قهرمانانی همچون جانباز حاج علی سعیدی در ورزش جانبازان به پا خواسته از این دیر میباشد. در زمینه های صنعتی  نیز مدیرانی مردمی  و لایق همچون برادران محمد رحیم رحیمی و قربانعلی رحیمی و سایرین را پرورانده است.

در زمینه های هنری و شعر جوانانی همچون آقای ناصر خاکشور(معمار فرهنگ و موسیقی کردی)آقای حسین قربانیان و مجتبی رحیمی(نقاشان زبده) آقای سعید قربانیان(شاعرو نویسنده کتاب"حنی اگر پرنده ترین باشم") در دل خویش پرورانده است.

در زمینه های نظامی و حفظ اقتدار ملی نیز شخصیتهای همچون سردار شهید بابا محمد  رستمی فرمانده عملیات سپاه خراسان-امیر سرتیپ محمد رضا والی فرمانده اسبق پادگان نیروی زمینی ارتش حر تهران و بسیاری دیگر از شخصیتهای  برجسته دیگر در تمامی نیروهای نظامی و انتظامی پرورش داده است.

ضمنا" در زمینه موسیقی شخصیتهای همچون مرحوم علی حسین ابراهیم زاده(بخشی –راوی حکایات آموزنده-موذن محلی و نوازنده و استاد دوتار)و همچنین استاد غلامحسین افکاری(بخشی-راوی و استاد دوتار)درخود پرورانده است.

در زمینه های علمی نیز حدود 10نفر در مقطع دکترا و کارشناسی ارشد رشته های مختلف همچون مدیریت تربیت بدنی-مدیریت دولتی-مدیریت صنعتی-زمین شناسی-دارو سازی-فیزیک-الکترونیک-معماری و پزشکی دارای تحصیلات و فعال میباشند.و حدود 150نفر نیز در دورهای کارشناسی و تقریبا" در اکثر رشته ها دارای تحصیلات عالی می باشند.

شعار نویسنده  این است تلاش می کنیم تا رهورددانشگاه شود-دانشگاه علم-دانشگاه هنر-دانشگاه اخلاق و ادب-دانشگاه فرهنگ و دانشگاه عشق و زندگی.

هدف از بسط مطلب و زیادگویی شناساندن احوال و خصوصیات میزبات شماست تا بدانید و باور داشته باشید که این مردم شما رابا تمامی وجود دوست دارند و مقدمتان را گلباران مینمایند.

نویسنده:محمد حقیقی

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت ۱۳:۱۱ بعد از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

دلیل عدم برگزاری مسابقه کشتی

با عرض پوزش از کلیه علاقمندان به کشتی با چوخه که از راههای دور و نزدیک جهت تماشای مسابقات به رهورد آمدند بدلیل بارندگی هوا متاسفانه موفق به برگزاری این مسابقات نشدیم لذا بدینوسیله از تک تک عزیزان عذر خواه میباشیم.

 امیدواریم در سال آتی میزبان قدوم سبزشما سروران گرامی باشیم.

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۱۶ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت ۸:۴۲ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

برگزاری پنجمین دوره مسابقات قهرمان کشوری کشتی با چوخه رهورد

بدینوسیله به اطلاع کلیه ورزشکاران و ورزش دوستان میرساند که مسابقات قهرمانی کشور کشتی باچوخه در مورخ۱۱/۲/۸۸ در محل مجموعه فرهنگی ورزشی رهورد برگزار میگردد.منتظر قدوم سبزتان در این مجموعه میباشیم.

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۳ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت ۸:۱۶ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

قوانين ومقررات کشتی با چوخه

 

 با همکاری پيشکسوتان و صاحب نظران هيئت ورزش روستايی و عشايری استان خراسان شمالی

بسم ا... الرحمن الرحيم 

تاريخچه کشتی با چوخه 

کشتی با چوخه يا به عبارتی کشتی چوخه ای اين ورزش پرطرفدار و سنتی از  گذشته های دور يعنی پس از آنکه ايلهای مختلف کرد و ديگر شاخه های فرعی توسط حاکمان آن روزگار با زور به خطه خراسان شمالی کوچانيده شدند در بين اين مردم غيرتمند با تغييراتی متداول گشت ، حضور فعال اکراد در نواحی ياد شده بخاطر حملات و شبيخونهای ازبکان وترکمنان بود که به مناطق مورد نظر می تاختند وجواهرات و جاجيم های دست باف را به غارت می بردند.

مردان کرد پس از نبرد و جنگ و گريزهای شبانه ، روزها برای ورزيده کردن اندام خود در کنار خانه ها و چادر های خود در حضور ديگر زنان و مردان به اسب سواری ، پرتاب نيزه و نبردهای تن به تن می پرداختند و با گذشت زمانی نه چندان طولانی و پس از سرکوب نمودن مهاجمين اين تمرينات را رها کردند وکم کم با آرامتر شدن امواج زندگی ، افکار قانونی زندگانی بر آنها متعارف تر گشت و تمرينهای خشن جای خود را به نبردهای معقول تر داده روح جوانمردی و گذشت بر آنها غالب شد و رنگ محبت در درون آنها نفوذ کرد.

قوانين و مقررات کشتی با چوخه

ماده 1 : اين مقررات مخصوص کشتی با چوخه در سطح کشور و استان به اجراء گذاشته می شود .

ماده 2 : مسابقات قهرمانی کشور روی تشک رسمی کشتی برگزار می شود .

ماده 3 : تعداد داوران مسابقات رسمی

يک نفر داور وسط

دو نفر داور کنار ( يک نفر رئيس تشک و يک نفر قاضی تشک )

سه نفر از پيشکسوتان ورزش کشتی با چوخه بنام رو گوران ( ريش سفيدان متخصص که به عنوان کميته فنی مطرح می شوند .)

ماده 4 : داور وسط و دو داور کنار و سه نفر رو گوران يا پيشکسوت رسماً با يد لباس کشتی با چوخه به تن داشته باشند .

ماده 5 : کنترل اصلی ورزشکاران تشک بعهده داور وسط می باشد .

تبصره : هر گونه تنش و اختلاف تنها با سه نفر رو گوران حل خواهد شد .

ماده 6 : وقت نگهدار يکی از داوران می باشند که در کنار رئيس تشک نشسته و زير نظر رئيس تشک انجام وظيفه می نمايد. 

ماده 7 : داور وسط و دو نفر داور کنار و سه نفر رو گوران بايستی تسلط کامل بر دو کشتی_ گير داشته باشند و در مواقع ضروری در کنار تشک توسط داور وسط به داخل تشک هدايت می شوند و پايان هر قسمت با سوت داور وسط اعلام می گردد .

ماده 8 : در تمام اخطارها بايد داور وسط از دو داور کنار کسب تکليف کند .

تبصره : اخطار اول و دوم موافقت يک داور کنار (رئيس تشک کافی است ) ولی اخطار سوم بايد داور وسط و دو داور کنار ( رئيس تشک _ قاضی تشک ) برای رای دادن موافقت کنند و در تصميم گيری نهائی نظر مثبت رو گوران مهم و لازم است .

ماده 9 : اعلام ضربه فنی با نظر مستقيم داور وسط و تاييد يکی از داوران کنار می باشد.

ماده 10 : وقتی که داور می خواهد به يکی از کشتی گيران اخطار بدهد در مرحله اول به عنوان تذکر دست روی شانه کشتی گير می زند در صورت عدم فعاليت، داور وسط با نظر موافق يکی از داوران کنار کشتی را قطع می کند و يک اخطار به حريف مقابل می دهند و يک پوئن به نفر مقابل داده می شود.

ماده 11 : دو داور کنار بايد ضمن اعلام برنده مسابقه، فرم مخصوص داوری را نيز تکميل، امضاء و تحويل نمايند.

ماده 12 : بمنظور نظارت بر حسن انجام کار می بايست در مسابقات رسمی کشوری و استانی نمايندگان فدراسيون و هيئت حضور داشته باشند .

ماده 13 : زمان يک 5 دقيقه می باشد در صورت مساوی بودن با يک دقيقه استراحت مجدداً سه دقيقه وقت اضافی منظور می گردد.

تبصره : اگر در پايان 8 دقيقه کشتی هر دو حريف از نظر امتياز بندی مساوی باشند کشتی وزن کشی می شود هر کدام از حريفان سبک باشد برنده مسابقات اعلام مي گردد.

ماده 14 : جدول مسابقات بصورت برنده و بازنده انجام می گيرد. (بصورت دو حذفی)

ماده 15 : زمان استراحت آسيب ديدگی ورزشکار 2 دقيقه حداکثر اعلام می گردد در صورتيکه پزشک مسابقه تشخيص داد کشتی گير نمی تواند به کشتی ادامه دهد به نفع حريف مقابل به مسابقه پايان می دهد .

ماده 16 : برنده هر کشتی توسط داور وسط دستش بالا می رود .

ماده 17 : هر کشتی گير چنانچه بعد از اعلام مجری مسابقات بعد از 3 بار اعلام کردن روی تشک حضور پيدا نکند بازنده اعلام می گردد.

ماده 18 : پايان مسابقات کشتی، با ضربه، امتياز بيشتر و اخطار صورت می گيرد .

ماده 19 : در اين رشته ورزشی وقتی کشتی گير نيم تيغ شد يعنی از 90 درجه کمتر شد و سايه نيندازد ضربه فنی محسوب نمی شود .

تبصره : وقتی کشتی گير بيش از 90 درجه نيم تيغ شد و در اصطلاح سايه به زمين بيندازد ضربه فنی محسوب می شود .

ماده 20 : موارد اخطار :

·        کم کاری و فرار کردن

·        اجرای فنون يا دست گرفتن از پايين زانو

·        از دور يکبار حمله کردن به حريف

·        اجرای فنون غير مجاز مانند گرفتن گردن با دو دست.

·        با يک دست هر دو يقه حريف را از گلو گرفتن

·        مچ دست حريف را گرفتن و نگه داشتن

·        اجرای فنون غيرمجاز و ضربه زدن عمدی (مثل با دو دست گردن را گرفتن)

ماده 21 : اوزان کشتی به شرح ذيل می باشد :

65- کيلوگرم

75- کيلوگرم

85- کيلوگرم

95- کيلوگرم

95+ کيلوگرم

ماده 22 : کشتی گير بايد ملبس به زير پوش، بالاپوش و شلوارک چوخه باشد.

تبصره : کت يا پالتوی کشتی با يست بلند تاپشت ران باشد.

 آستين کت تا آرنج باشد .

شلوارک بايد بلند تا زانو با شد .

در موقع کشتی گرفتن بايد لبه های شلوارک تا بيخ ران تا و بالا کشيده شود و آستين کت تا بازو بالا کشيده شود .

شال محکمی بر کمر بسته و کت را از پايين جمع و در پشت کمر بسته شود. (آبی يا قرمز)

داور وسط بايد در طول مسابقه دقت کامل بر حريفان داشته باشد تا در زمان کشتی گرفتن شال پاچه شلوار و کت پايين نيايد و پارگی ايجاد نکند چنانچه داور تشخيص دهد کشتی قطع و بعد از تعويض لباس مجدداً کشتی شروع می شود .

تبصره : چنانچه کت آستين نداشته باشد قابل قبول نيست و کشتی گير نمی تواند کشتی بگيرد.

ماده 23 : يک نفر بعنوان مسئول آماده کردن لباسهای کشتی می باشد .

ماده 24 : چون يکی از فنون رايج در کشتی با چوخه پيچيدن و از انگشتان پا استفاده می شود لذا کفش پوشيدن ممنوع می باشد.

ماده 25 : چنانچه فن در داخل تشک اجرا شود و خارج از تشک کشتی حريف ضربه شود 2 امتياز داده می شود وسط تشک فن اجرا شود و خاک بشود يک امتياز داده می شود .

ماده 26 : داور وسط ملزم است مرتباً کشتی گيران را به وسط تشک هدايت و راهنمايی نمايد تا اجرای فن به بيرون کشيده نشود .

ماده 27 : هر گونه بی نظمی و اخلال در مسابقات توسط ورزشکاران بموجب تصميمات کميته انضباطی مسابقات بررسی و تصميم گيری می شود.

اين قوانين و مقررات در 27 ماده در مورخ 1/5/84 توسط هيئت ورزش روستايی و عشايری استان خراسان شمالی تنظيم و به فدراسيون ورزش روستايی و عشايری تسليم گرديد و با نظر خواهی از اساتيد و متخصصين به تأييد فدراسيون ورزش روستايی و عشايری رسيد و از تاريخ فوق جهت اجرای يکنواخت مسابقات کشورری قابل اجرا می باشد.

 

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت ۸:۲۳ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

كشتي با چوخه خراسان شمالي ثبت ملي شد

رئيس سازمان ميراث فرهنگي خراسان شمالي خبر داد؛

كشتي با چوخه خراسان شمالي ثبت ملي شد

خبرگزاري فارس: رئيس سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان شمالي از ثبت ملي كشتي باچوخه اين استان خبر داد.


علي كاظمي در گفتگو با خبرنگار فارس در بجنورد گفت: اين ورزش سنتي به عنوان نخستين ميراث ناملموس خراسان شمالي در فهرست ميراث ناملموس فرهنگي كشور به ثبت رسيد.
وي با بيان اينكه آيين كشتي باچوخه خراسان شمالي قدمتي باستاني دارد، اين ميراث را يكي از مهم ترين ميراث ناملموس فرهنگي كشور دانست.
اين مسئول اظهار داشت: همه ساله بزرگ‌ترين رقابت‌هاي كشتي باچوخه كشور با حضور بيش از 70 هزار نفر در گود چشمه زينل‌خان اسفراين در خراسان شمالي برگزار مي‌شود.
وي ادامه داد: اين آيين همه ساله به همت سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري خراسان شمالي، استانداري، اداره كل تربيت بدني، فرمانداري اسفراين و فدراسيون ورزش‌هاي روستايي، عشايري برپا مي‌شود.
اين مسئول يادآور شد: خراسان شمالي خواستگاه ورزش سنتي كشتي باچوخه در كشور است كه ورزشكاران اين رشته، منش‌هاي پهلواني را در كنار كسب عناوين قهرماني پيشه خود ساخته‌اند.
‌در كشتي باچوخه خراسان شمالي، چوخه كاران با پوشيدن لباس محلي، همراه با اجراي موسيقي سنتي درنا و دهل به مبارزه با يكديگر مي‌پردازند.
در پايان رقابت‌هاي كشتي باچوخه به نفرات برتر هر وزن هدايايي از قبيل قوچ، فرش، گليم، قند و وجه نقد اهدا مي‌شود.

شایان ذکر است این مسابقات در دو سال گذشته با حضور علی آبادی ریاست سازمان تربیت بدنی برگزار میگردد.اما دریغ و افسوس از حضور حتی یکی از مسئولین استانی در گود کشتی با چوخه رهورد که در حال برگزاری پنجمین دوره آن میباشیم.(سه دوره به صورت کشوری برگزار گردید است)

+ نوشته شده در  چهارشنبه ۲ اردیبهشت۱۳۸۸ساعت ۸:۱۶ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

خبر برگزاری کشتی

عکس مراسم سنوات قبل 

دوستداران کشتی باچوخه در هفته آینده منتظر خبر دقیق برگزاری آن در محل مجموعه فرهنگی و ورزشی  روستای رهورد مطابق سنوات قبل باشند.

احتمالا" ۴ یا ۱۱ اردیبهشت ۸۸

+ نوشته شده در  پنجشنبه ۲۰ فروردین۱۳۸۸ساعت ۱۱:۳۵ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

خبر برگزاري مسابقات كشتي باچوخه 87 از روزنامه خراسان

پايان جولان چوخه كاران در روستاي رهورد ٢٠هزار تماشاگر مشتاق، شاهد رويارويي چوخه كاران خراساني بودند تاريخ انتشار 30/02/87 شماره سريال 16986

 حدود ٢٠هزار تماشاگر در روستاي رهورد شاهد سرشاخ شدن چوخه كاران خراساني بودند. برگزاري مسابقات كشتي باچوخه قهرماني استان هاي خراسان طي چندسال گذشته در روستاي گردشگري-تاريخي «رهورد» (حدود ٤٠كيلومتري شمال قوچان واقع در بخش مرزي باجگيران)، اين روستا را به جولانگاهي براي چوخه كاران خراساني تبديل كرده است. امسال هم در چهارمين دوره مسابقات كشتي باچوخه (يادواره سردار شهيد بابامحمدرستمي و شهداي بخش باجگيران) روستاي رهورد و مردم ميهمان نواز آن، پذيراي حدود ٢٠هزار نفر از تماشاگران و خانواده هاي علاقه مند به كشتي سنتي و كهن با چوخه از نقاط مختلف خراسان بزرگ و حتي مناطقي چون تهران و كرج و... بودند. قهرمانان چوخه كار در گودطبيعي و زيباي كشتي با چوخه اين روستا در حضور انبوه تماشاگران و ورزش دوستان، مربيان و پيشكسوتان، پنجه درپنجه افكنده و در مصافي ديدني، جلوه هاي زيبايي از كشتي با چوخه را به تماشا گذاشتند و با شوروشوقي وصف ناپذير اين مبارزات را برگزار كردند. در اين ميان، تشويق هاي پياپي تماشاگران، فرياد هواداران، طنين صلوات هاي محمدي همواره از ويژگي هاي مسابقات كشتي با چوخه است و نواي دهل وسرنا نيز در لحظات اوج كشتي و اجراي فنون اصيل، حريفان را به تلاشي بيشتر وا مي دارد و تماشاگران را به وجد مي آورد. صحنه هايي كه گاه يادآور پيكار نبرد پهلوانان بزرگ خطه پهلوان خيز قوچان و ديگر پهلوانان خراساني بود.

مسابقات امسال به همت و همياري بخشداري باجگيران، يكي از ورزش دوستان و خيرين، شوراي اسلامي روستاي رهورد و ديگر علاقه مندان و همكاري اداره تربيت بدني قوچان و در قالب ستاد يادواره مسابقات، تدارك ديده شد و ١٣٨چوخه كار در قالب ٣٠تيم از شهرها و مناطق مختلف خراسان بزرگ شركت داشتند. حضور پيشكسوتان و مربياني چون پهلوان رمضان شكفته، احمد شكفته، حسين مهرافروزيان، عليرضارستمي، زاهد، قنبري، خاكشور و.. همچنين فرماندار و جمعي از مسئولان شهرستان موجب دلگرمي بيشتر كشتي گيران شده بود.

 كشتي ها در ٤وزن انجام شد كه در نتيجه نفرات اول تا سوم هروزن به شرح زير معرفي و برسكوي قهرماني ايستادند: ٦٥كيلوگرم: ١ -يوسف سازگار(قوچان) ٢ -حسن محبوب(چناران) ٣ -مهدي باغچقي(بجنورد) ٧٥كيلوگرم: ١ -رضابهابسته(درگز) ٢-عليرضا حسن پور(چناران) ٣-محسن قرباني(قوچان) ٨٥كيلوگرم: ١-حسين اكبري(اسفراين) ٢-كميل يونسي(درگز) ٣-اميرقاسم نژاد(قوچان) بعلاوه ٨٥ كيلوگرم: ١ - اكبر خاكسار (قدمگاه) ٢ - صادق دلير معيني (قوچان) ٣-مجتبي محمدي (جاجرم)

 بنا به گزارش خبرنگار ما در پايان اين ديدارها در امتيازات تيمي قوچان مقام اول را به خود اختصاص داد، درگز دوم شد و چناران به مقام سوم رسيد. گفت وگو با پيشكسوتان در حاشيه اين مسابقات عليرضارستمي، چهره نام آشناي كشتي خراسان به خبرنگار ما گفت: برگزاري اين مسابقات با هماهنگي اداره تربيت بدني شهرستان و هيئت كشتي با چوخه خراسان رضوي ضمن تداوم و احياي اين ورزش سنتي و بااصالت، بي ترديد موجب شكوفايي استعدادها خواهد شد كه در اين راستا نيز بايد بيش ازپيش كوشش شود. وي افزود: مسابقات اين دوره در روستاي رهورد نيز با نظم و بسيار خوب انجام شد كه خود نشان دهنده تعامل بين مسئولان شهرستان و دست اندركاران برگزاري مسابقات بود. همچنين حضور قهرمانان از لحاظ كمي وكيفي خوب بود. اما به عقيده من بايد در ايجاد سرويس هاي بهداشتي مناسب و پاركينگ خودروها تدابيري جدي براي دوره هاي بعدي مسابقات، اتخاذ شود. يكي ديگر از پيشكسوتان نيز به خراسان گفت: بهتر است هيئت كشتي با چوخه استان در هماهنگي با ادارات تربيت بدني شهرستان ها، در اسفندماه هرسال، برنامه هاي سال آينده را اعلام و به شهرستان ها ابلاغ كند تا تداخلي بين مسابقات پيش نيايد. حسين مهرافروزيان خاطرنشان كرد: داوران هم بايد با شركت در دوره ها و كلاس هاي داوري سطح آگاهي خود را ارتقا دهند كه در اين صورت حضور چنين داوراني به مسابقات اعتبار بيشتري خواهد بخشيد و از برخي مشكلات كاسته خواهد شد. وي افزود: مراسم تجليل از پيشكسوتان و مربيان و كساني كه عمر خود را در راه آموزش به جوانان سپري كردند، از برنامه هاي قابل توجه بود و مسابقات هم در مجموع عالي برگزار شد.

در حاشيه: " بخشدار باجگيران به عنوان مسئول كميته هاي برگزاري مربيان و پيشكسوتان، حضور جمعيت تماشاگر را در رهورد بي سابقه دانست و از حضور پررنگ برخي خبرنگاران و مسئولان تقدير كرد. " خالقدادعرب از مسئولان خواست تا گود كشتي رهورد را به عنوان «گودملي چوخه» به شمار آورند و اعتبارات لازم را به آن اختصاص دهند. " رئيس اداره تربيت بدني قوچان نيز از نحوه برگزاري، نظم و تشويق تماشاگران و ميهمان نوازي مردم رهورد و عوامل برگزاري قدرداني كرد و سطح مسابقات را باكيفيت توصيف كرد. "جدول مسابقات توسط حسين بهارستاني و بهرامي با همكاري پيرعلي باتقوا تهيه و تنظيم شد.

 "برگزاري نمايشگاه آثار و عكس هاي شهيدبابامحمدرستمي در قسمتي از محوطه جلوه خاصي داشت. "ورزش دوستان و افراد خيري همچون مهندس رحيمي، ناصرخاكشور، عباس زارعي، زارع، كريمي، نوري و... در انجام امور، همكاري و همراهي چشم گير داشتند كه قابل تحسين بود. "لازم است راه هاي ورود خودروها در محدوده گودكشتي تسطيح و محل هاي مناسبي براي پارك آن ها در نظر گرفته شود. "حسين بهارستاني، عليرضا رستمي، حسين مهرافروزيان، رمضان شكفته، حسين كلال، حسن خاكشور، عبدالعلي قنبري و حسين تقديسي از جمله پيشكسوتاني بودند كه از آن ها در مسابقات امسال تقدير و تجليل شد.

+ نوشته شده در  سه شنبه ۳۱ اردیبهشت۱۳۸۷ساعت ۹:۴۹ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  | 

مجموعه ورزشي ,فرهنگي و گردشگري

افزايش روبه رشد جمعيت بشري به ويژه شهرها، توسعه مكانيزاسيون و ايجاد زندگي ماشيني باعث ايجاد فاصله بين مردم و طبيعت شده و نهايتاً نوعي خستگي و افسردگي بلند مدت را ايجاد خواهد نمود. امكانات و ظواهر شهري نيز باعث افزايش مهاجرت روستائيان به شهرها شده و اين امر موجب كاهـش و عدم رسيدگي به روستاها و از طرفي افزايش تصاعدي جمعيت شهرها مي شود. لذا فراهم آوردن بستر مناسب و مراكز مشخص در فضاي طبيعت براي گردشگران ضروري به نظر مي رسد كه متوليان امر مي بايست نگاه ويژه اي به آن داشته باشند همچنين در توسعه صنعت گردشگري در روستاها علاوه بر افزايش در آمد مي تواند جان دوباره اي به زندگي روستايي ببخشد. با رونق اين صنعت فعاليتهاي اقتصادي در روستا متنوع شده و با اين فرصتهاي شغلي و منابع در آمد جـديد بـراي خـانواد هاي روستايي ،معضل بيكاري نيز در روستاها پايان مي پذيرد و بدين ترتيب از مهاجرت روستائيان نيز كاسته مي شود. لذا هر گونه سرمايه گذاري در اين بخش علاوه بر ايجاد محيطي شاداب و تاثير گذار برروحيه شهروندان باعث توسعه صنعت توريسم ،جذب گردشگر، ايجاد اشتغال پايدار و … خواهد بود .

موقعيت جغرافيايي بخش باجگيران : بخش باجگيران در شمالي ترين نقطه شهرستان قوچان در محل تقاطع رشته كوههاي البرز و كپه داغ مي باشد و اغلب زمينهاي آن داراي پستي و بلندي هاي ناهمگون است كه از نوع رسوبات مزوئيك دوران سوم زمين شناسي تشكيل شده است آب و هواي آن ازنوع معتدل كوهستاني و هواي متعادل تري نسبت به ساير بخشهاي شهرستان را دارا مي باشد. مركز بخش ، شهر باجگيران بوده كه در نقطه صفر مرزي و در فاصله 32كيلومتري شهر عشق آباد پايتخت كشور تركمنستان واقع گرديده است.

وضعيت اقتصادي اجتماعي بخش باجگيران : - وجود منابع آبي غني ، زمينهاي كشاورزي مستعد ،آب و هواي مناسب و معتدل و پوشش گياهي متراكم و مراتع فراوان شرايط مناسبي براي فعاليتهاي كشاورزي و دامپروري ايجاد نموده است . پرورش گوسفند ، گاو و ماهي از عمده ترين فعاليتهاي دامپروري منطقه مي باشد. محصولاتي همچون گندم ،جو ، سيب زميني ، حبوبات و درختان ميوه نيز از توليدات كشاورزي منطقه مي باشد . - واقع شدن شهر باجگيران در نقطه صفر مرزي ،وجود گمرك با قدمت بيش از يك قرن ،بازارچه مرزي باجگيران - گودان ، فاصله نزديك (32 كيلومتر) با پايتخت كشور مقابل ، اجراي پروژه راه اصلي قوچان – باجگيران كه باعث كاهش فاصله زماني با مركز شهرستان فراهم خواهد شد و … موجب ايجاد زمينه هاي اشتغال و سرمايه گذاري در زمينه تجارت و تردد هاي مختلف اقتصادي ، سياسي ، فرهنگي و توريسم گرديده است . - با توجه به وجود آب و هواي معتدل ، كوهستانها و دره هاي بكر ،وجود گونه هاي نادر حيوانات وحشي و پرندگان ،شرايط مناسبي را براي جذب گردشگري فراهم آورده و سالانه تعداد كثيري از علاقه مندان به منطقه مراجعه و از طبيعت و شكارگاههاي موجود بهره مند مي شوند .

موقعيت جغرافيايي روستاي رهورد ( محل اجراي طرح): روستاي رهورد در فاصله 30كيلومتري از شهر قوچان و 66 كيلومتري شهر باجگيران و فاصله 7 كيلومتري جاده اصلي قوچان به باجگيران واقع گرديده است . جمعيت روستا بالغ بر 150 خانوار و 800 نفر مي باشد . منابع آبي و بارندگي مناسب در اين منطقه و اراضي مستعد و مراتع شغل اصلي مردم اين روستا را كشاورزي و دامپروري نموده است . روحيه مشاركت پذيري و همكاري در كارهاي عام المنفعه از خصايص اهالي اين روستا مي باشد و آمادگي هر گونه همكاري در فعاليتهاي جمعي را دارا مي باشند . اين روستا در سال 1384 بدليل همكاري مناسب مردم و شوراي اسلامي روستا و دهياري به عنوان پايلوت طرح روستاي پاك يكي از سه روستا منتخب شهرستان مي باشد . وضعيت مكاني مورد نظر از جهت جذب گردشگر : فرهنگي و تاريخي در فاصله 500 متري غرب روستا بر فراز تپه اي بقعه متبركه اي به چشم مي خورد كه مورد احترام اهالي منطقه مي باشد و گورستان اهالي محل نيز در محوطه اين بقعه واقع شده است . به فاصله 100 متري شمال اين بقعه بنايي زير زميني با 9 گنبد به چشم مي خورد . در داخل بنا كتيبه هايي با مضامين شهادتين ، اسامي چهارده معصوم ،آيه الكرسي وسوره توحيد مي باشد كه بدليل قدمت طولاني قسمتهايي از آن تخريب گرديده است فضاي مذكور با توجه به بررسيهاي بعمل آمده احتمالا مزار سردابه اي يا آرامگاه دسته جمعي موقتي مي باشد .گرچه تا كنون كتيبه اي كه نشان از تاريخ احداث باشد كشف نگرديده اما وجود تپه هاي تاريخي با سفالهاي عصر سلجوقي ، ايلخاني و تيموري و مزار سردابه اي كه مربوط به عصر ايلخاني مي باشد نشان از قدمت و ديرينگي بناي بقعه دارد . تفريحي : فضاي طبيعي مناسب ،آب و هواي معتدل كوهستاني ، باغات سرسبز و آثار تاريخي موجب جذب گردشگر به اين منطقه شده است

 ورزشي : با توجه به علاقه وافر اهالي باجگيران به ورزشهاي پهلواني خصوصاً كشتي با چوخه از ديرباز مسابقات كشتي با چوخه هر ساله در ايام 13 و 14 فروردين به صورت خود جوش برگزار كه مورد استقبال علاقه مندان مي باشد . در سال جاري نيز با همت مسئولين بويژه بخشداري باجگيران ، اداره تربيت بدني شهرستان ،هيئت كشتي با چوخه شهرستان ، انجمن دوستداران ميراث فرهنگي روستاي رهورد ،شوراي اسلامي و دهياري روستاي رهورد اين مسابقه در سطح استاني با حضور 18 تيم و 120 ورزشكار برگزار كه در طول دو روز بالغ بر 20000 نفر از اين مسابقه ديدن نمودند. در طول دو روز بازارچه محلي نيز در محل برگزار و در آن صنايع دستي محلي ،محصولات فرهنگي و نيازمنديهاي حاضرين به فروش مي رسيد. شرايط طبيعي و عوارض جغرافيايي مكان مورد نظر فضايي مناسب با عنوان گود كشتي و سكوي تماشاگران را ايجاد نموده است و مقرر گرديده هر ساله اين مراسم حتي باشكوهتر از سنوات گذشته برگزار و اين منطقه به قطب كشتي با چوخه استان تبديل گردد .

 امكانات موجود : - علاقه وافر مردم شهرستان بالاخص بخش باجگيران به ورزشهاي پهلواني بويژه كشتي با چوخه كه در سطح استان كم نظير مي باشد با انجام سرمايه گذاريهاي اوليه و اجراي زير ساختها اين مكان را مي توان به قطب كشتي با چوخه استان تبديل كرد. - فضا و عوارض طبيعي محل اجراي طرح كه عمومي نيز مي باشد به نحوي است كه به راحتي مي توان به عنوان گود كشتي با فضاي مناسب جهت تماشاگران و ساير تاسيسات جنبي استفاده نمود . - مراسم كشتي سال جاري با هزينه بالغ بر شصت ميليون ريال اجرا كه از محل خودياري تامين گرديده است، همچنين پرداخت مبلغ يكصدو پنجاه ميليون ريال نيز از طرف شخصيت هاي حقيقي و حقوقي به منظور ساخت تاسيسات اوليه اعلام آمادگي گرديده است . - آب و هواي معتدل كوهستاني ، باغات سرسبز و كوهستانهاي زيبا . - آثار و ابنيه تاريخي . ضرورت اجراي طرح : با توجه به امكانات بالقوه و بالفعل در منطقه و دلايلي كه در ذيل به آن پرداخته مي شود اجراي طرح ضروري به نظر مي رسد - ايجاد قطب كشتي با چوخه استان - ايجاد فضاي تفريحي براي مردم منطقه و شهرستان با توجه به كمبود فضاهاي تفريحي در شهرستان - حفظ ، نگهداري و بهره برداري از آثار و ابنيه تاريخي - حفظ و نگهداري و بهره برداري مناسب و صحيح از منابع طبيعي و محيط زيست - ايجاد اشتغال پايدار و كاهش مهاجرت روستائيان بويژه جمعيت 3500 نفري روستاهاي حواشي سايت اجراي طرح محدوده طرح : محدوده اين طرح در فاصله 500 متري غرب روستاي رهورد مي باشد .

+ نوشته شده در  دوشنبه ۳۰ اردیبهشت۱۳۸۷ساعت ۱۰:۱۴ قبل از ظهر  توسط احمد فيضي رهورد  |